a 3/2007. Büntető jogegységi határozat I. pontja
Az indítványozó bíró kérte az Alkotmánybíróságot, hogy a 3/2007. Büntető jogegységi határozat I. pontját a jogállamiság sérelme miatt, valamint arra figyelemmel, hogy alapvető jog lényeges tartalmát csak törvény szabályozhatja bírálja felül. Álláspontja szerint az Alkotmánybíróságnak a hatáskörét az Alkotmány 47. § (2) bekezdésének az a szabálya alapozza meg, amely szerint a jogegységi határozatok a bíróságokra nézve kötelezőek, s ezért azok az AB következetes gyakorlata alapján jogszabálynak tekinthetőek.
Az Alkotmánybíróság visszautasította a kérelmet, ugyanis álláspontja szerint a bírói kérelem a bírói kezdeményezés sem formai, sem tartalmi alapon nem felel meg az AB következetes gyakorlatában kialakított követelményeknek.
Az AB értékelése szerint tartalmilag az indítvány nem határozta meg pontosan - a vonatkozó alkotmányos szabályok felhívásán kívül -, hogy a jogegységi határozat milyen módon és mely összefüggéseiben sérti az Alkotmány vonatkozó rendelkezéseit. Ezért az AB az indítványt tartalmilag a Legfelsőbb Bíróság koncepciójának dogmatikai szempontú értékelésének és egy saját dogmatikai érvrendszer felépítésének tekintette, mivel az indítványozó bíró csupán általánosságban állította a jogegységi határozat alkotmányellenességét, bevonva ebbe a körbe a jogegységi döntés további elemeit, illetve az indokolás – általa állított – hiányosságait.
Formailag azért nem felel meg az AB következetes gyakorlatában kialakított követelményeknek az indítvány, mivel az indítványozó csak általánosságban kérte a BJE I. pontja alkotmányellenességének utólagos „vizsgálatát”, ám sem az alkotmányellenesség utólagos megállapítását, sem pedig a támadott rendelkezés megsemmisítését nem indítványozta külön.